לא פרפקציוניסטית ולא במקרה

התשובה הכי נדושה ולא אמינה בראיונות עבודה לשאלה איזה תכונות רעות יש לך היא “פרפקציוניסטית”. כאילו רוצה לומר “אני כל כך יסודית ופדנטית שזה כבר בקטע רע”. נו, באמת.
אני חושבת שבתור מי שגדלה בתרבות ישראלית, פרפקציוניסטיות היא מאוד יחסית אצלנו בארץ. ישראלים הם סה”כ אלופי החפיף, מעגלי הפינות הגדולים בעולם ומרצים באוניברסיטה של קיצורי הדרך.
כמובן שיש יוצאי דופן, אבל הרבה מהפרפקציוניסטים שאני מכירה דווקא לא גדלו בארץ.

זו גם אחת הסיבות שסטארטאפים פורחים דיי יפה בארץ הקודש. הרי אי אפשר להשיק מוצר מושלם. אם הוא מושלם כנראה שהוא יצא מאוחר מדי. כמו שנאמר.

אף פעם לא התיימרתי להכריז על עצמי כאלופת הדיטיילז, למרות שזה לכאורה סותר את מה שמעצב צריך להיות. בעולם העיצוב אלוהים נמצא בפרטים הקטנים [מעניין שבאנגלית אומרים דווקא ש The devil is in the details]. אבל לתת טאצ’ים פה ושם לא מתקשר לפרפקציוניסטיות. זה דווקא קשור יותר לקבלת החלטות – יש דברים שפשוט לא שווה להתעכב עליהם.

הגדרה של עיצוב היא בין היתר מתאפיינת בלקוח שעומד אי שם בקצה התהליך. אם נשקיע 100% ויותר על אלמנט מסויים במסך מבלי שאנחנו יודעים שזה הכיוון הנכון, הרי ששרפנו סתם זמן.
ליטושים תמיד אפשר לעשות לקראת הסוף, אבל קודם צריך שיהיה חומר לעבוד איתו. ככלל שמשתפשפים והניסיון נצבר, בזמן נתון מספיקים יותר.
הסכימה הזו מסבירה את המקרה בצורה הטובה ביותר: תהליך של מעצב מתחיל לעומת מעצב מנוסה:

process-designer
אצל מעצבים קבלת החלטות ופרפקציוניסטיות באים הרבה פעמים ביחד. מי שעדיין לא למד לא להתעכב על החלטות לא חשובות, יקדיש להן הרבה זמן ומרץ מיותרים.
כתבו על זה הרבה מאמרים שאומרים שהתכונה הזו וכאלה שדומות לה מסבים פחות אושר לבעליהן. זה לופ אין סופי ומרדף חסר טעם.
יכולה להגיד שחד משמעית אני עובדת מהר יותר בזכות זה שאני לא קורבן של עצמי עם  דילמות וחוסר החלטיות, המזמוזים של הפרטים הקטנים וכו’. כמובן שיש דברים שאי אפשר לעבור עליהם בשתיקה, אבל הסוד הוא סדר עדיפויות ולוחות זמנים.

בעולם אידיאלי הפרפקציוניסטים היו מעצבים טובים יותר. כרגע הם אלה שנשארים שעות נוספות במשרד.

מעניין לראות איך מעצבים במדינות אחרות עובדים…

 

שנה טובה!

One Comment on “לא פרפקציוניסטית ולא במקרה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
ניגודיות