סקר שכר המעצבים – תגיד תודה שאתה גבר

בסופ”ש האחרון פורסמו במגזין פיקסל פרפקט תוצאות סקר המשכורות למקצועות העיצוב הגרפי בישראל לשנת 2015/2016. מתוך תשובותיהם של 1,058 משתתפים, התוצאות מוכיחות את מה שרובינו יודעות ויודעים – פערי השכר בין נשים לגברים ניכרים בארץ כמו במדינות העולם המערבי. כן, גם במקצועות שמתוייגים כפלורליסטים ומודרנים. עלק.

עיצוב גרפי נחשב לתחום “נשי”. ההתפלגות בין נשים לגברים באקדמיה היא כמעט שווה, כשבהרבה מקרים מספר הנשים בכיתות הלימוד הוא לפחות כמחצית. גם הסקר מוכיח את זה, המעצבות משכילות בהבדל משמעותי – 59% הן בעלות תואר אקדמאי לעומת 41% מעצבים.

מה זה מלמד אותנו?
שאין כאן את הפקטור שקיים בעולם ההנדסה למשל, ששם אחוז הנשים הוא במילא קטן. במקצועות העיצוב הגרפי אי אפשר לתרץ ש”כל מקרה לגופו”, כמו שמתכחשי הססטיסטיקה אוהבים להגיד.
המגמה היא ברורה: הפער בין משכורות המעצבות לעומת מעצבים הוא 3,348 ש”ח, שהם 28%.
ההבדל הוא אסטרונומי בגילאי 40+, 5,467 ש”ח.
היה גם מעניין לראות כמה מתוך התפקידים הבכירים הן נשים לעומת גברים, אבל המשתתפים בסקר לא נשאלו לגבי זה.

הפערים בין גברים לנשים עפ”י תוצאות הסקר מקבלים נפח דומה בסדר גודלו לשוני בין הסקטורים בתחומי מקומות העבודה.
הפער בין השכר בחברת הייטק גדולה לקטנה הוא 3,582 ש”ח,
הפער בין השכר בחברת הייטק גדולה לעומת עולם הפרסום הוא 4,949 ש”ח.

אי אפשר לקטר מבלי להביא רעיון או הצעה איך להשתפר.
הראשונות שצריכות להרים את הכפפה פה הן דווקא הנשים. הגיע הזמן שמעצבות [ונשים בכלל] לא יתביישו לבקש את מה שמגיע להן, ועכשיו בזכות הסקר הן יכולות לדעת איפה וכמה. התשובה לשאלת השכר צריכה להאמר בביטחון, בלי קול רועד וללא טון מתנצל. בלבן של העיניים מה שנקרא. נשים גרועות יותר במשא ומתן, אבל אם לא נדרוש לא נקבל.

גם המעסיקים צריכים לשנות את אופי ההתנהלות. שיטת המשא ומתן על המשכורת החודשית פותחת דלת לאפליית שכר, שיכולה להתבטא גם בהבדלים של דת וגזע ולא רק מין. הדרך הפשוטה לסגור את הדלת הזו היא לקבוע שכר עבור משרה X בהתאם לותק Y של המועסק. הבעיה היא שבחברות קטנות זה לא תמיד ישתלם. מי שיבקש פחות, מה טוב. אחרי הכל, כח אדם הוא ההוצאה היקרה ביותר עבור עסק, גם בתנאי השכירות של תל אביב.

 

פרמטרים נוספים שאשמח לראות בסקר הבא

  • היקף אחוזי המשרה ביחס לשכר.
  • התפלגות התפקידים הבכירים: לפי נשים וגברים.
  • הבדל בין פריפרייה למרכז הארץ. אותו כנ”ל.

 

3 תגובות “סקר שכר המעצבים – תגיד תודה שאתה גבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
ניגודיות