מאחורי הקלעים של MinerEye – מהאיפיון עד לעיצוב

MinerEye היא חברת ביג דאטה/סייבר ישראלית. המוצר שלה, VisionGrid, הוא מערכת אבטחת מידע שעוקבת, מזהה ומסווגת מידע רגיש בארגון. ההיגיון המנחה הוא פשוט – ככל שקבצים עם מידע רגיש מפוזרים על יותר מכשירים [מחשבים/שרתים וכו’], ככה קשה יהיה יותר להגן ולעקוב אחריהם.
בגדול, המטרה של המשתמש בה הוא לתייג כמה שיותר מידע שנמצא בארגון לשתי רמות בלבד: רגיש או לא.
כדי להכיר את השמות בסיפור – המוצר עוצב ואופיין בסטודיו אינקוד הייפרה, מאפיינת הפרוייקט היא עמית ורבר, מארק לוינסון עיצב את חלק א’ של הפרוייקט. ראשי צוות UX/UI הם אילן דראי ושי סום.

 

האתגרים בעיצוב הפרוייקט

באופן יחסי, VisionGrid הוא מוצר מורכב להבנה. דרוש זמן כדי להבין לעומק את השיטה והלוגיקה שבה המוצר עובד על כל הסתעפויותיו.
הפרוייקט היה ‘בן מאומץ’. קשה להכנס לפרוייקט גדול שלא התחלת איתו.
מחילה ממארק, אבל לא התחברתי לUI של המוצר. אי אפשר להתווכח שיש אמירה בהחלטות העיצוביות, וזה יתרון לסטארטאפ כי זה יוצר בידול וייחודיות. אבל השפה הגרפית קצת ‘קשה לעיכול’.
אדום וירוק במערכת מסמלים קבצים עם רגישות גבוהה או ככאלה שקוטלגו כ’ציבוריים’ [בהתאמה]. בעולם הסייבר אלו הצבעים שמסמלים על סכנה או התרעה במערכת, מה שיעשה בעיות בשלבים המתקדמים.

VisionGrid Main Screen

המסך הראשי במערכת. עוצב ע”י מארק לוינסון

האיפיון

המסך שהיה צריך לעצב, בין היתר, הוא בעצם סיכום של הנתונים במערכת ותפקידו להראות למשתמש מה רמת הסיכון של הארגון. על פי ההיגיון – ככל שתתייג יותר קבצים, כך הסיכון יפחת.

VisionGrid UX

האיפיון של מסך הData Risk

מעבר לזה, לבקשת הלקוח, יש להדגים באופן ויזואלי את אחד הפרמטרים של המערכת. מבלי להכנס יותר מדי ללוגיקה ולהסברים, צריך להראות את קבוצות המידע של הארגון ואיך הן מפוזרות בו על פני המחשבים. לא באופן תיאורטי, אלא באופן שבאמת משקף את המתרחש בשטח.

לשם זה כינסנו ישיבה עם הלקוח, כדי לעשות סיעור מוחות איך זה יראה ויעבוד, וגם בשביל להבין יותר בבירור ולעומק את הפרמטר עצמו. המסקנה הייתה שכנראה הכי נכון יהיה להציג את הנתון בטבעות שמייצגות כמות מכונות עם סימונים בהתאם. [בסקיצה למטה]

 

לפני העיצוב

צבעוניות של המערכת מאוד ספציפית ומוגבלת. לאדום ולירוק יש משמעות מסויימת, מה גם שעל הרקע השחור קשה ולא הגיוני להכניס צבעוניות חדשה.

מעבר לזה, הציון של רמת הסיכון מורכב מאותו אלמנט של הטבעות + כמות המידע הארגוני שתוייג. זה ממש תוצאה של חישוב ולא מספר מצוץ מהאצבע. [יש מוצרי סייבר שנותנים כאילו ציון של רמת הסיכון בארגון. לפעמים זה גימיק שיוויקי כדי להראות שהם עושים משהו.]

לא ידעתי איך להראות את זה. התוצאה צריכה להשתמע באופן ויזואלי וברור למשתמש. על הנייר נראה שצריך להכין תרגיל חשבוני שכולל כמה אלמנטים גרפיים.
יש גם בעיה נוספת, הציון של רמת הסיכון במערכת לא יכול להתבטא רק באופן מספרי, אלא צריך לתת גם חיווי בצבע. שברתי את הראש מול המחשב. זה היה סוף היום, כולם יודעים שבפועל מהשעה 16:00 זה כבר לא אותו הדבר, במיוחד ביום חמישי.

החלטתי לקום ללוח ולהתחיל לקשקש. לא היה טעם לנסות לריב עם הפוטושופ. זו הייתה התוצאה: אלמנט שמרכיב גם את פיזור המידע על המכונות, וגם את הדאטה שתוייגה. שניהם נותנים את הציון הסופי שמופיע באמצע.

אחרי שהגעתי לשני פתרונות סבירים לא חזרתי למחשב, כי לא היה טעם. היה עדיף להתחיל את זה בבוקר של יום חדש ולתקוף את זה כשאני צלולה. לפעמים כדי להיות פרודוקטיבי פשוט צריך להספיק לעבוד…

 VisionGrid Data Risk

התוצאות על הלוח

העיצוב

בצד הימני של המסך, הצבעים עשו לי קצת צרות. מה שמופיע באדום מסמן את המידע הרגיש, כך שזה הגיוני. השתדלתי לאזן כמה שיותר עם טיפוגרפיה לבנה.

מצד שמאל, האלמנט המוקשת שמרכיב את ציון המערכת. הציון לא נצבע בצבע של רמת הסיכון כדי לא ליצור בלבול עם האדום והירוק של רמות הסיווג. לכן יש את המד מטר שעוזר להבין באופן ויזואלי ובקלות מה היחס של הציון.

המסך הסופי

המסך הסופי

סיכום

הצלילה לתוך התהליך לא הייתה פשוטה. כשניגשתי לבריף אמרתי לעצמי “איך לעזאזל אני אצליח?”. כנראה שגם עם פלטה קשוחה אפשר להסתדר. סחטיין על עמית שהייתה לה הסבלנות להסביר לי כל פעם מחדש על המערכת. מבחינת הלקוח, הפידבק שלו היה שאכן התוצאה נראית הגיונית ומוסברת נכון, מה גם שהוא אהב את העיצוב. בכלל, יניב הוא מסוג הלקוחות היותר נדירים במחוזותינו והיה מאוד כיף לעבוד איתו.

את גרסת התלת מימד של המסך הראשי אפשר לראות כאן.

One Comment on “מאחורי הקלעים של MinerEye – מהאיפיון עד לעיצוב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
ניגודיות