Udobu Case Study

אודובו הם סטארט-אפ ישראלי שיש לו את הטכנולוגיה לחזות ולפקח בזמן אמת על מכירת הכרטיסים של משחקים/אירועי ספורט. מה שיעזור להגדיל את הרווחים לאותו מועדון. סה”כ קבוצות ספורט הן עסק כלכלי, אבל לא לכולן יש את מסי/רונאלדו שימכורו מרצ’נדייז של הקבוצה.

המוצר הוא B2B ולא מערכת רכישה עבור אוהדים פרטיים. מכירת הכרטיסים במשחקים דומה לשיטות שיש בעולם התעופה – משחררים X כרטיסים בזמן מסויים בהתאם לתאריך המשחק וסוג המשחק. משמע, יש הרבה לוגיסטיקה מאחורי הקלעים למרות שזה לא מורגש עבור משתמש הקצה, האוהד.
לקבוצות הגדולות יש אנליסטים שעובדים לרוב עם טבלאות אקסל אין סופיות.
אודובו באה לפתור אותם מעונשם, אבל גם לעורר צורך שלא היו ערים לו בהכרח. אחרת ממה ירוויחו את לחמם?

 

רוח המוצר והעיצוב

המוצר של אודובו צריך לשלב בתוכו שני עולמות – ספורט ואנליטיקה. גם בחיים האמיתיים שניהם מתחברים, אבל באופן יותר שיווקי [הימורים] או מצועצע [משחקי מחשב]. כך שהם אמנם לא זרים זה לזה, אבל עדיין השילוב של שניהם הוא אתגר בפני עצמו. המטרה היא להפיק מוצר שמשדר דיוק ומקצועיות של מינימום ליגת האלופות, עם טאצ’ים מעולם הספורט העדכני. לא משעמם מדי ולא מוגזם כמו FIFA 2016.

קהל היעד של המוצר, המשתמשים ורוב האנשים שסביבו הם גברים. הנשים היחידות שאולי יש בכל הסיטואציה הן האוהדות השרופות ביציעים [לא אם תשאלו את אלונה ברקת].
זה נתון מעניין וחשוב בתהליך העיצוב והאיפיון – צריך להכיר את קהל היעד. התוצאה הסופית באמת מותאמת לעולם גברי, אבל יהיה מאוד מעניין לראות את המוצר בצבעים חמים של קבוצות אחרות. אולי ישדר דווקא נשיות? [צבעוניות המערכת כצבעוניות הקבוצה]

 

Udobu

האיפיון

לסטארטאפים אין הרבה מידע על המשתמשים שלהם, לפחות בתחילת הדרך. אם בגלל שפשוט עדיין אין להם כאלה או אם בגלל שאין להם את המשאבים לעשות את בדיקות למינהן. מה שאומר שלא בטוח שהמשתמש צריך את כל מה שחושבים שיעזור לו.

באופן אישי, אני חושבת שאמנם האיפיון נעשה בצורה הטובה ביותר תחת הנסיבות, אבל המוצר עמוס ומעמיס הרבה מאוד נתונים. מעבר לכך, הדרישה של הלקוח הייתה לעצב את המוצר כך שקודם כל יתאים לרזולוציה של לפטופ. השטח קטן והמידע מרובה.

udobu-UX

 

האתגרים בפרוייקט

עולם הספורט הוא בכלל כל מה שמסביב לנתונים – הקבוצה עצמה. המערכת חייבת לדבר בשפה הויזואלית של הקבוצה, כלומר להתאים עצמה לצבעי המועדון. אנחנו התחלנו מצבע כחול גנרי, אבל איך תראה המערכת עבור מנצ’סטר יונייטד [צבע אדום], למשל?

כמובן שכל מקרה לגופו ואין שילובים אין-סופיים בצבעים של קבוצות כדורגל. עצם העובדה שצריך לחשוב מראש על צבעוניות שונה למערכת, קצת מקשה על התהליך. מצד שני, רוב המוצרים מעוצבים, בתקווה, עם מחשבה לעתיד. הן מבחינת כמו פיצ’רים, גדלים, צבעים וכו’…

אז מה בעצם הפיתרון?
לקבוצות ספורט יש גם סטים של צבעי משנה למשחקי חוץ וכו’. המחשבה היא להשען עליהם במידת הצורך, במקרה שצבעי הקבוצה עזים מדי למסכים. מה גם שחשוב לזכור, שאדום נתפס כצבע חיובי אצל מנצ’סטר יונייטד/ הפועל ת”א וכו’, כך שהמינון שלו לא בהכרח רע.

 

היו גם אתגרים ויזואליים וספציפיים יותר כמו האישיו עם מפת האיצטדיון האינטרקטיבית. מטרתה היא להראות את אחוזי קניית הכרטיסים במושבים, כדי שהאנליסט יוכל לפעול בהתאם. אפשר לסנן ולבחור מושבים שונים וכו’…

Stadium Map

צבעוניות – אי אפשר להשתמש בפלטת צבעים מגוונת, כאמור עניין הצבעים רגיש.

 

אינדיקציית סימון – איך להראות שחלק מסויים נבחר מבלי להסתיר אותו + להתחשב בגודל שלו?

הפיתרון שמצאתי הוא סימון במסגרת אדומה ובולטת [הם יתמודדו עם כמה פיקסלים מקבוצות אוייב] עם ריווח לבן פנימי. גם כדי להבליט את החלק המסומן וגם כדי לשמור נגיעה מהצבע של האיזור, שלא יצרום בעין.

 

נגישות – ברור לי שהפיתרון לא טוב עבור עיוורי צבעים. מאמינה שבעתיד המוצרי של אודובו, יוכנס פיצ’ר לעיוורי צבעים, שבו יהיה ניתן להכניס פלטות נוספות או אפילו טקסטורות למפה.

כך שמי שמתקשה בפענוח הגוונים יוכל לקבל את הכלים כדי לעבוד באופן רציף, ומי שלא יוכל לחוות את העיצוב כמו שהוא.

 

בנוסף, היה את עניין הפאנלים הנפתחים. החלקים הימניים במסך לחיצים, והקלקה עליהם פותחת פאנל נסתר שמציג [עוד] נתונים. הבעיה הייתה שכשהפאנל פתוח, הדאטה מתערבבת עם כל שאר המסך וקשה מאוד להתמקד בהם. מה גם שאי אפשר להסתיר נתונים קיימים, כי הם נחוצים בתהליך העבודה של המשתמש.

Udobu_3

הפיתרון האידיאלי היה לשים את החלק החבוי בקונטרסט גבוה, כדי שיבלוט מעל כל השאר ויראו בבירור שהחלק פתוח. אישית, אני פחות מתחברת לזה מבחינה ויזואלית, אבל זה בהחלט עושה את העבודה.
המצב האידיאלי מבחינתי היה להסתיר נתונים אחרים, אבל מוצרית זה לא מתאפשר. זו הנקודה שבה צריך לגייס את כל המאמצים בצד העיצובי, כדי שהמערכת תמשיך להראות מאוזנת מבחינת הLook & Feel ונכונה מבחינת שמישות.

 

סיכום

נכון להיום, אודובו הוא הבייבי שלי. מוצר לא גדול אמנם, אבל בהחלט מאתגר, שהציב לי רף חדש כמעצבת. העבודה על הפרוייקט הייתה זורמת וסה”כ כיפית עם לקוח שיש לו ראש פתוח ונותן הרבה כבוד לאיפיון ועיצוב. גם הפיתוח עצמו של המערכת מאוד מדוייק וקרוב בצורה מפתיעה לעיצוב. זה לא היה המקרה שבו נכנסים למערכת ולא מזהים את העיצוב של עצמך. עבודת הפרונט-אנד הייתה מדוייקת בעקבות ליווי צמוד שלי את המפתחים. יאסו.

 

לCase Study המעוצב

לשוט בדריבבבל
זה גם הזמן להזכיר ולציין את צוות הפרוייקט מסטודיו אינקוד הייפרה:
אילן דראי – מייסד וקריאייטיב דיירקטור
שי סום – ראש צוות UX
עמית ורבר – מאפיינת
אנוכי – UI

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
ניגודיות